Elected Members

Category: HALL OF FAME Hits: 21782
Deceased*  Women's Slowpitch         Home Town/Playing City  Year Inducted
Kelley Divine Sioux Falls  1990
Lamont Gall Sioux Falls  1990
Peggy Kessler Sioux Falls  1990
* Lowell Rang Mitchell  1994
Carol Kusler Aberdeen  1995
 Charlotte Miller Aberdeen  1996
 *  Joyce Gall Sioux Falls  1998
 Dawn Gran  Sioux Falls  1998
 Gary Butterfield Mitchell  1999
 James Skulborstad Rapid City  1999
 Gayle (DeHaven) Vrooman Miller/Eagle Butte  2003
 Cathy Coyle Grubb Belle Fourche  2005
 Jane Lukens Sioux Falls  2008
*  Cindy Volek Highmore  2010
 Wayne Stoffers Sioux Falls  2013
 Bill Brewer Cavour 2014
 Monica Meendering Sioux Falls 2015
       
Deceased*  Women's Fastpitch          Home Town/Playing City  Year Inducted
 *  Meryle (Fitzgerald) "Pinky" LeClair  Mitchell  1971
 *  Blanche Even  Sioux Falls  1973
 *  Jean Agnew  Sioux Falls  1974
 Lila (Boetel) Stamp  Huron  1977
 *  C.P. "Pat" Wyman  Sioux Falls  1984
 Deena (Sell) Davison  Sioux Falls  1985
 Norma Boetel  Huron  1987
 JoAnn "Jo" Gascoigne  Huron  1987
 Judy Harvey  Huron  1987
 *  Francis "Buster" Deuter  Ree Heights  1987
 Jarvis Brown  Faulkton  1987
 *  John Douglas  Newell  1987
 Gloria (Fisher) Stevenson  Hazel  1988
 Jeannine Woodward  Pierre  1988
 Betty "Tiny" Engebretson  Aberdeen  1989
Irene Feickert   Aberdeen  1989
 *  Clifford Loveday  Aberdeen  1989
 *  Patty Loveday  Aberdeen  1989
 *  Ruth Marske  Brookings  1989
 Nancy Boynton  Aberdeen  1990
 *  Diane Evans  Huron  1990
 Judy Jasper  Sioux Falls  1990
 Carol Stellner  Aberdeen  1990
 *  William Stellner  Aberdeen  1990
 Linda (Emery) Mork  Aberdeen  1991
 Karen (Aronson) Lund  Castlewood  1991
 Debra Ackman  Mitchell  1993
 Barbara A. Felderman  Huron  1993
 Mary Olinger  Sioux Falls  1994
 *  Robert Adams  Hazel  2003
 Dorthy Haug  Hazel  2005
 *  Mary Steffensen  Hazel  2007
 Evelyn "Cookie" Hyde  Pierre  2009
 Joyce Walker  Sioux Falls  2010
 Laurie (Boynton) Baily  Aberdeen  2012
 *  Ross Gascoigne Jr.   Sioux Falls  2015
       
Deceased*  Men's Fastpitch     Home Town/Playing City Year Inducted
 *  Art Muchow  Sioux Falls  1963
 *  George Moses  Deadwood/RC  1964
 Pat Kirschman  Sioux Falls  1964
 *  Martin Moffenbeier  Aberdeen/Redfield  1966
 *  J. Riley Price  Zeona  1966
 *  Francis Tennyson  Rapid City  1967
 *  Otto Werner  Huron  1967
 *  Paul Ferrie  Sioux Falls  1970 
 Myrle Boesch  Sioux Falls  1972
 *  Donald Bossman  Hartford/Sioux Falls  1983
 Roger Ferrie  Sioux Falls  1983
 *  Calvin Baney  Sioux Falls   1984
 Jim Steever  Sioux Falls/Lennox  1984
 *  Clarold "Cap" Javers  Sioux Falls  1984
 *  Kenny Anderson  Sioux Falls  1985
 *  LeRoy Carlson  Sioux Falls  1985
 Gayle Hoover  Sioux Falls  1985
 *  Dwight "Ike" Hoover  Sioux Falls  1985
 *  Roger Paulson  Britton  1987
 Kenneth Stephan  Tolstoy  1988
 Thomas Bertsch  Redfield/Aberdeen  1989
 Thomas Kenyon  Aberdeen  1989
 *  Bobbie Sharp  Henry/Watertown  1991
 *  Jim Sharp  Henry/Watertown  1991
 Don Keil  Belle Fourche  1993
 *  Donald Schryver  Sioux Falls  1993
 Dick Lane  Henry/Watertown  1994
 Gene Keil  Belle Fourche  1996
 Bernie Stoel  DeSmet/Huron  1996
 Robert Thompson  Hurley  1997
 *   Ronald Timmerman  Sioux Falls  1997
 Beul Walters  Huron  1997
 *  Harvey Wollman  Sioux Falls  1997
 *  Galen Callies  Sioux Falls  1998
 Jim Dixon  Huron  1998
 James Gruenwald, Jr  Redfield  1999
 *  Birdeen Johnson  Hartford  1999
 *  Vernie Janes  Huron  2000
 Donald Stewart  Ramona  2000
 *  Bob Hoyt  Sioux Falls  2001
 Don Wylie  Sioux Falls  2001
 *  Paul Deberg  Watertown  2009
 Richard Lunderman  Pine Ridge  2011
 Joe Steever  Lenox  2013
 Gerry Bills  Sioux Falls  2013
 Cam Lind  Sioux Falls  2015
   Rick Lang  Sioux Falls  2015
 *  Jim Hennessey  Sioux Falls  2016
   Dennis Krier  Sioux Falls  2016
   Mike Ferrie  Sioux Falls  2016
       
 Deceased*  Men's Slowpitch  Home Town/ Playing City  Year Inducted
David Reichelt   Sioux Falls  1983
 *  Oren Chase   Sioux Falls 1988 
 *  Alfred Piorier   Sioux Falls 1988 
Ralph "Lefty" Vrooman   Eagle Butte 1991 
 *  Larry Torkelson   Sioux Falls 1992 
Chuck Whitlock   Spearfish 1993 
Larry Leveranz   Sioux Falls 1994 
 *  Larry Jensen   Highmore 1995 
William "Big Dad" Reitter   Sioux Falls 1995 
Rick Sebbo   Rapid City 1995 
Jimmy Stahl   Huron 1997 
* John Evans   Conde 2000 
Jim Booher   Brookings 2002 
Clyde Hagen   Webster/Brookings 2002 
Tom Osterberg   Madison/Brookings 2002 
Dale Fredrickson   Aberdeen 2009 
Bill Hinks   Sioux Falls 2009 
Terry Intveld  Sioux Falls 2011 
Hewey Clemmons  Rapid City  2012 
Jim "Ruby" Koehler Aberdeen 2015
 *  Allan "Bolly" Bollinger
Mitchell  2016 
       
Deceased*  Junior Olympic  Home Town/ Playing City   Year Inducted 
 *  Kano Kuusela   Sioux Falls 1983 
 *  Dean Kuhlmeier   Sioux Falls 1984 
 *  Marlow Egge   Sioux Falls 1984 
 *  Milo Lowe   Sioux Falls 1985 
Keith Hodge   Sioux Falls 1988 
Perry Emmons   Sioux Falls 1990 
Mori Emmons   Sioux Falls 1990 
 *  Darrell Peterson   Sioux Falls 1991 
 *  Vince Lorang   Sioux Falls 1992 
Gordan Aasen   Sioux Falls 1996 
Dave Daggett   Sioux Falls 1998 
Craig Sharpe   Sioux Falls 2002 
 Kathy Remmers  Orient  2003 
Roger Utley   Sioux Falls 2004 
David Niewald   Sioux Falls 2010 
Deceased*  Umpire  Home Town/ Playing City  Year Inducted 
 *  Walt Reed   Sioux Falls 1983 
 *  Gerhart Koch   Watertown 1984 
 *  B.W. "Barney" Clemens  Redfield 1984 
 *  Hank Quien   Harrisburg/Sioux Falls 1985 
 *  Andrew J. Howe   Pierre 1988 
Elroy "Ace" Boschee   Aberdeen 1992 
Ignacio "Iggie" Magbuhat   Rapid City  1993 
 *  Kenneth Czerny   Sioux Falls 1994 
 *  Edward Mengenhausen   Sioux Falls 1994 
John Jucht   Sioux Falls 1995 
LeRoy Zafft   Sioux Falls 1996 
Terry L. James   Aberdeen  1997 
Arthur Robinson   Rapid City 1999 
Leon Schochenmaier   Pierre  2002 
Tom "Duck" Suedmeier   Aberdeen  2003 
 *  Fred Huntimer   Hartford/Sioux Falls 2004 
 *  Leo Nee   Rapid City  2005 
 * Pete Scholten   Sioux Falls 2006 
Duane Donat   Aberdeen 2007 
Paul Aylward   Huron  2008 
Warren Kramer   Sioux Falls  2008 
 Harold "Pee Wee" Jones  Yankton 2010 
Robert Gunderson   Pierre  2011 
Eugene Smith   Warner/Aberdeen 2012 
Marvin Tisdall   Rapid City  2012 
 Tim Carston  Watertown 2014
 *  Willard Schumack  Sioux Falls 2015
   Steve Riswold  Sioux Falls  2016 
       
Deceased*   Sponsor/Promoter/Officer Home Town/ Playing City  Year Inducted 
 * Clem Haydon   Sioux Falls 1983 
 *  Richard Adams   Aberdeen  1984 
 *  Lyle Henle  Sioux Falls 1985 
 *  Lloyd B. West   Deadwood 1986 
 *  Cecil J. Hurley   Spearfish 1986 
 *  Walter H. Johnson   Newell 1986 
 * Ken Daly   Columbia  1989 
 Pat Duffy  Ft. Pierre 1989 
 * Frank Funk   Conde 1989 

Last Chance Bar
(*Dennis Schaeffer/Gene Krueger) 

 Aberdeen  1989 
 *  Harold Vaughan   Aberdeen 1989 
 *  Cleo Koch   Watertown 1990 
Jackie Klock   Sioux Falls 1992 
Jack Kolbeck   Sioux Falls 1992 
Daryl Sopko   Sioux Falls 1992 
 *  Gwen (Palmer) Krause   Warner 1995 
Rick Stanley   Sioux Falls  2006 
Jerry Mason   Frankfort  2007 
Todd Anderson   Sioux Falls  2011 
Jim Sullivan   Rapid City  2012 
Gary Harrington  Huron 2014
Mark Mancuso Sioux Falls 2015
       
       
Deceased*  Distinguished Service Award  Home Town Year Inducted 
Thez Langbehn  Huron  1987 
Joyce Howe Tipton  Pierre  1988 
 * Mary Lou Adams Aberdeen 1989 
Lyle Helgeson  Sioux Falls  1990 
 *Joe Joe & Elsie Young  Watertown  1991 
 *  Raymond J. Howell  Sioux Falls 1992 
Tim Creal  Rapid City  1993 
 *  Richard Hacking  Sioux Falls  1994 
Diane Schultz  Mitchell  1995 
Linda Mridan  Sioux Falls  1996 
Bryan Gamber  Huron  1997 
Early Bird Tournament Committee  Sioux Falls  1998 
 *  Mark Chapman  Rapid City  1999 
Linda James  Aberdeen  2000 
Marilyn Wylie  Sioux Falls  2001 
Sherri Lappe  Pierre  2002 
Joe Chilson  Florence 2003 
Dennis Lower  Sioux Falls  2004 
Rosemary Maher  Spearfish  2005 
Dawn Schumack  Sioux Falls  2006 
Marie Fawcett  Huron  2007 
Dan Grewe  Aberdeen  2008 
Cindy Whipple  Pierre  2009 
Sioux Falls People for Youth  Sioux Falls  2010 
Cindy McMillan  Watertown  2011 
Rapid City Softball Association Rapid City  2012 
 Kim Vennard  Sioux Falls 2013
 Kyle Will  Huron 2014 
 Kim Weed  Sioux Falls 2015
 Mitchell 2016